Start » Sport » Nohejbal

Nohejbal

Nohejbal v Ševětíně u Dubenského rybníka se hrával rekreačně od nepaměti . Začali s ním naši rodiče a  my v tom pokračovali. Partu kamarádů, která tam chodila hrát, napadla myšlenka uspořádat první týden o prázdninách nohejbalový turnaj „ Las Vegas Open „. A tak se v roce 1993 uskutečnil první ročník tohoto turnaje, který přilákal hodně hráčů, ale i fanoušků, kteří je přišli podpořit.

Jedním z pravidel turnaje bylo losování náhodných trojic, takže nikdo dopředu nevěděl, s kým bude hrát a tím se celý turnaj stal zajímavějším. Výjimkou v pravidlech byla vítězná trojice turnaje, která v dalším ročníku obhajovala své prvenství. Družstvo, kterému se podařilo třikrát  obhájit své vítězství, bylo v dalším ročníku zařazeno opět do losování. Finálové a semifinálové zápasy byly vždy velmi kvalitní, neboť nastupovali takoví borci jako F. Šejda, V. Novotný, B. Šejda, J. Kozel, V. Iral , kteří jsou zkušení nohejbalisté a mají to v noze. Začátky nebyly jednoduché, protože všechny věci potřebné k turnaji jsme museli dovézt, včetně občerstvení, které bylo nutné zabezpečit hlavně z důvodu dodržování pitného režimu hráčů i fanoušků. Předem objednané počasí nás nezklamalo, protože bylo většinou pěkně. Po skončení turnaje se rozebírali u ohně herní situace často až do ranních hodin.

V roce 2002 došlo k tragické události, kdy naši kamarádi měli dopravní nehodu, při které přišel o život Jarda Šerý, který nikdy nechyběl na žádném z turnajů. Proto jsme na jeho počest turnaj přejmenovali  na „Memoriál Jardy Šerého „.

Na podzim v roce 2002 postihla Ševětínsko rozsáhlá větrná bouře, která způsobila kalamitu lesních stromů a zničila bohužel i naše nohejbalové hřiště. Kdo si na hřiště pamatuje, tak musí uznat, že lesní hřiště u „Dubasu“ mělo své určité hrací kouzlo. Bylo kratší, plné kořenů a okolních stromů, ale přesto se tam každý těšil. Hřiště však bylo po bouři zničené a tak jsme byli rádi, že můžeme pořádat turnaje na hřišti SK  a  volejbalistů, kteří si je zde vybudovali.

Tento rok 2006 byl turnaj velmi povedený, protože se na něm sešlo 11 trojic, což byl rekord v počtu soutěžících. Diváků přišlo také hodně a určitě se měli na co dívat. Příští rok budeme slavit malé jubileum, 15 let od založení turnaje, a tak bych chtěl všechny pozvat, aby se přišli podívat a nebo si zahrát.

Proč turnaj děláme? Odpověď je velmi jednoduchá. Sejít se v dnešním rychlém světě, popovídat s lidmi, které jsme dlouho neviděli, zasportovat a hlavně pobavit. Tímto Vás všechny zvu na další ročník nohejbalového turnaje „Memoriálu Jardy Šerého“ v roce 2007, který se bude konat první sobotu o letních prázdninách.

Kdo bude vítěz ročníku 2007? Nechme se překvapit !!!

Zvláštní poděkování zasluhují:

volejbalisté ze Ševětína, B. Lidral za SK Ševětín, Z. Novák a firma Pilsner Urquell, B. Ryba, rodina Jechů, rodina Havlů.

8. ročník Memoriálu Jardy Šerého

Sobotní ráno (27.6. LP09) vypadalo, že bude zase deštivé, přitom jsem si na české meteo stanici objednal 24°C pod mrakem a ve 14 hod. duhu. A toto vše za pouhých 2000 Kč. Všechno vyšlo přesně, jak jsem objednal, jenom duhu někteří viděli až v ranních hodinách.

Tak a teď trochu vážně.

Sobotního memoriálu se zúčastnilo  36 hráčů tzn. 12 trojic. Po menším proslovu, kde jsme si zopakovali pravidla a něco z organizace turnaje, jsme vzpomněli na naše kamarády Pepču Suchana a minutou ticha uctili památku Jardy Šerého, kteří byli pravidelnými účastníky nohejbalového turnaje Las Vegas OPEN.

Při losování je vždy ve vzduchu cítit patřičné napětí, koho si tento rok každý z účastníků vylosuje. Hrálo se na dvě skupiny A a B. Z každé skupiny postupují dvě nejlepší trojice, které hrají o finále proti sobě pavoukem. Po losování došlo k přesunutí nasazeného týmu do druhé skupiny, protože jsem nechtěl, aby jedna skupina byla silnější. Jak se ukázalo, toto přehození bylo správné, protože právě tato trojice hrála ve finále.Turnaj měl velmi dobrou úroveň, protože hodně zápasů skončilo rozdílem jednoho bodu. Myslím, že diváci( a přišlo jich dost) se dobře bavili, protože někteří „borci" se po ročním nic nedělání vrhli do zápasu s tak velkým nasazením a vervou, že bylo opravdu na co koukat. Jen by mě moc zajímalo, jak u nich vypadalo druhý den ranní vstávání.

Den i zápasy utekly velmi rychle a bylo tu samotné finále.

Na jedné straně historicky nejúspěšnější hráč  obou turnajů smečař Josef Kozel (9 vítězství) se zkušenými zadáky Fandou Vachem st., který si zahrál i loňské finále a Vladislavem Krejníkem, který je každoročním účastníkem našeho nohejbalu.

Na druhé straně byl soupeř neméně zdatný, protože jako smečaře měli Vaška Irala, který na tomto turnaji měl nejtvrdší a nejjistější smeč. Vzadu mu jistili záda dva mladí a nadějní nohejbalisté  Marek Jirák, který se připravuje na tento turnaj každou sobotu v místní tělocvičně a Filip Voneš, který je odchovancem místního fotbalového klubu SK Ševětín, takže žádní nováčci.

Ve finále se bylo opravdu na co koukat. Na jedné straně chytrost a přesně umístěné technické střely a na straně druhé prudké útočné smeče.

A jak to dopadlo?

Vyhráli jsme všichni, kdo jsme se zúčastnili, ať už jako hráči nebo jako diváci, protože tento ročník se opravdu povedl a my si z něho domů odnášeli dobrou náladu a spoustu zážitků. Někteří těch zážitků měli tolik, že se posedělo až do ranních hodin . „A to k tomu patří!"

Pořadí: 1. Václav Iral , Filip Voneš , Marek Jirák

2. J. Kozel ,V. Krejník , F. Vach st.

3. R. Novotný , R. Ludvík , J. Bláha

4. L. Novotný , V. Šejda , J. Klenka

Děkuji sponzorům:

generální partner pivovar PLATAN,

Městys Ševětín,  Raiffeisen bank, Fa Bory,  Opel Chevrolet Milan Král s.r.o.,

Zvláštní poděkování:

Filmové laboratoři F + F  (František + Filip Voneš) za skvělé a rychlé fotky,  Pepčovi „Bedy" Kašperovi za skvěle urožněné prasátko, volejbalistům za pronájem hřiště, rodině Pešků za skvělou a rychlou obsluhu.

Ještě jednou všem děkuji a těším se na další ročník.

Klap